Wilfred John Banks DFC (2) was born on January 21, 1920, at Hazenmore Saskatchewan. He enlisted with the RCAF on July 3rd, 1941 and took pilot training in Canada and received his pilot officer commission. From September 9th, 1942 to September 16th, 1943, he instructed aircrew students in Canada.

On January 31, 1944, he arrived in Britain and attended No. 53 Operational Training Unit from March 14, 1944 to June 2nd 1944. He joined No. 42 Squadron on June 24, 1944 and was awarded the Distinguished Flying Cross (DFC) effective September 22nd, 1944. His citation referred to the fact that Banks was a brave and resolute pilot who had destroyed six enemy aircraft, three of them in one sortie.

After receiving his first DFC Banks faced death again in carrying out many more dangerous and risky sorties. In September 1944, he took part in the Arnhem paratroop landings and in one combat against a superior enemy force, he destroyed two enemy aircraft. On the following day, he destroyed another two in air combat, bringing his total victories to at least 10 aircraft destroyed.

On another occasion, the propeller of Banks' aircraft was hit by fire from enemy defenses and half of one blade was knocked off, but with great skill he brought his aircraft safely back to base. He was still with 412 Squadron when he was awarded a second DFC on February 19, 1945. His citation, among other things, mentioned his bravery, efficiency and fine leadership ability.